REKLAMA

Opieka senioralna
Logo strony

Nowy program zdrowotny dla osób 60+ – bilans zdrowia co 3 lata i indywidualny plan leczenia

Redakcja PortaluRedakcja Portalu
30.04.2025
Aktualny

Aktywny senior
Od 1 maja 2025 r. rusza program Moje Zdrowie, skierowany m.in. do osób w wieku 60+. W ramach inicjatywy seniorzy będą mogli co trzy lata zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu oceny ogólnego stanu zdrowia. Celem nowych zasad zawartych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych wymagających interwencji medycznej.
arrow
Korzyści
  • Nowy program „Moje Zdrowie” rusza 1 maja 2025 r. i obejmie bilanse zdrowia dla osób dorosłych – w tym seniorów 60+, bez górnej granicy wieku.
  • Na podstawie ankiety zdrowotnej wypełnianej przez IKP lub w placówce POZ, pacjent otrzyma indywidualny pakiet badań, a także – w przypadku seniorów – ocenę funkcji poznawczych.
  • Program realizuje cele strategiczne zawarte w „Polityce społecznej wobec osób starszych 2030” oraz rekomendacje NIK dotyczące opieki geriatrycznej. Ma wzmacniać profilaktykę, promować zdrowy styl życia i ułatwiać wczesne wykrywanie chorób, w tym otępiennych.

Bilans zdrowia osoby dorosłej

Podstawą kwalifikacji do badań w ramach nowego programu profilaktycznego „Moje Zdrowie” będzie ankieta zdrowotna, którą pacjent może wypełnić samodzielnie poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub z pomocą personelu medycznego w placówce podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Na podstawie udzielonych odpowiedzi pacjent otrzyma indywidualnie dobrany pakiet badań diagnostycznych – szerszy niż ten dostępny dotychczas w programie „Profilaktyka 40+”.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, iż planowane badania laboratoryjne obejmować będą:

  • Zakres podstawowy badań diagnostycznych (dla każdego objętego bilansem): morfologia krwi, glukoza, kreatynina (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy),

  • Zakres rozszerzony badań diagnostycznych (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety): ALAT - aminotransferaza alaninowa, ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa, GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza, PSA całkowity u mężczyzn, anty-HCV, lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu).

Ważne
Ważne

Pacjenci w wieku 20-49 lat będą mieć wykonywane profilaktyczne badania bilansowe raz na 5 lat, natomiast w przypadku pacjentów powyżej 49 roku życia będą one przeprowadzane raz na 3 lata.

Przygotowanie Indywidualnego Planu Zdrowotnego

Po wykonaniu badań pacjent odbędzie wizytę podsumowującą, podczas której omówi wyniki z personelem medycznym. W trakcie spotkania zostaną przedstawione:

  • czynniki ryzyka rozwoju chorób,

  • zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej,

  • informacje o konieczności wykonania dalszych badań profilaktycznych,

  • indywidualne zalecenia wynikające z wykrytych zagrożeń zdrowotnych,

  • rekomendowany kalendarz szczepień,

  • inne interwencje prozdrowotne dopasowane do stanu zdrowia pacjenta.

Uwaga
Uwaga

Zakres wizyty podsumowującej będzie zależał od wieku pacjenta oraz wyników badań laboratoryjnych. Wszystkie wyniki zostaną zarejestrowane w IKP i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego. Za zgodą pacjenta będą mogli z nich korzystać również lekarze specjaliści.

Badania w kierunku chorób otępiennych

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, osoby po 60. roku życia będą mogły skorzystać raz na trzy lata z dodatkowego badania w kierunku chorób otępiennych, jeśli lekarz uzna to za zasadne podczas wizyty podsumowującej bilans zdrowia.

– Wraz z wiekiem nasze zdrowie wymaga bardziej regularnej kontroli. Jeśli wyniki badań wskażą na problemy, lekarz opracuje indywidualny plan dalszej diagnostyki i leczenia – podkreśla ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Wdrożenie bezpłatnych badań w ramach świadczenia „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” jako kompleksowej formy profilaktyki zdrowotnej, obejmującej nie tylko badania laboratoryjne, ale przede wszystkim całościową ocenę stanu zdrowia – z uwzględnieniem stanu zdrowia psychicznego oraz funkcji poznawczych u osób powyżej 60. roku życia – stanowi realizację rekomendacji wynikających z ewaluacji programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Uwaga
Uwaga

Ważnym elementem programu jest brak górnej granicy wieku pacjenta, co oznacza, że bilans zdrowia może być realizowany także u osób w zaawansowanym wieku.

Świadomość zdrowia – podstawa profilaktyki seniorów

Resort Zdrowia zapowiada, iż świadczenie to można uznać za częściową realizację działania nr 1 z obszaru IV pt. „Promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji”, określonego w dokumencie „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030”, przyjętym uchwałą nr 161 Rady Ministrów z 30 listopada 2018 r. Działanie to ma na celu wzmacnianie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz promowanie pozytywnych postaw w zakresie stylu życia poprzez działania prozdrowotne i zapobieganie chorobom. Jako działanie szczegółowe wskazano m.in. upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia, uwzględniającej zmiany zachodzące wraz z wiekiem, na wszystkich poziomach edukacji.

Wprowadzenie bilansów zdrowia jest również odpowiedzią na zalecenia sformułowane po kontroli NIK z 2022 r. pt. „Funkcjonowanie medycznej opieki geriatrycznej (P/21/072)”. W raporcie wskazano m.in. na konieczność realizacji zadań ujętych we wspomnianym dokumencie strategicznym, w tym opracowania standardów profilaktyki i opieki nad osobami starszymi.

Projekt rozporządzenia w sprawie programu „Moje Zdrowie” trafił do konsultacji i ma niejako zastąpić profilaktykę 40 plus, który kończy się z dniem 30 kwietnia 2025 r.Przewiduje się, że nowy program bezpłatnych badań profilaktycznych zacznie obowiazywać od 1 maja 2025 r.

arrow
Źródło
  • Ministerstwo Zdrowia,

  • Uzasadnienie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Redakcja Portalu
Autor

Redakcja Portalu

Opieka Senioralna to portal dla opiekunów osób starszych, kierowników domów pomocy społecznej, domów opieki oraz osób odpowiedzialnych za politykę senioralną w gminach.

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...
Logo strony

Kontakt

Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

ul. Łotewska 9a

03-918 Warszawa

Obserwuj nas

Partnerzy serwisu

Fundacja Zaczyn
Kongres Menedżerów Opieki Senioralnej
Copyright 2025 © Wszelkie prawa zastrzeżone