REKLAMA

Opieka senioralna
Logo strony

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie domu opieki dla seniorów

Marzena Pytlarz-PietraszkoMarzena Pytlarz-Pietraszko
28.02.2025
Aktualny

Umowa
Warunkiem prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Aby otrzymać zgodę oraz pozytywną opinię, konieczne jest spełnienie warunków i standardów określonych w ustawie o pomocy społecznej. Sprawdź, jakie są to wymogi.
arrow
Korzyści
  • Aby prowadzić dom opieki, konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody, które wydawane jest po spełnieniu określonych wymogów formalnych, sanitarnych i organizacyjnych. Wniosek o zezwolenie musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące placówki, a także dokumenty potwierdzające spełnienie standardów opieki i bezpieczeństwa.

  • Przed wydaniem zezwolenia pracownicy urzędu wojewódzkiego przeprowadzają oględziny budynku, oceniając jego zgodność z wymaganiami. Pierwsze zezwolenie wydawane jest na rok, jako okres próbny, po którym wojewoda ocenia, czy placówka spełnia standardy i może otrzymać zezwolenie na czas nieokreślony.

  • Zezwolenie może zostać cofnięte, jeśli dom opieki nie spełnia standardów lub nie realizuje zaleceń pokontrolnych. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości wojewoda może wyznaczyć termin na ich usunięcie, a jeśli nie zostaną one poprawione, placówka zostaje wykreślona z rejestru domów opieki.

Pozostało jeszcze 92% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Uzyskaj nieograniczony dostęp do serwisu Opieka Senioralna

Jeśli poszukujesz kompleksowych informacji w zakresie:

  • prowadzenia domów opieki dla osób starszych,
  • obowiązków ciążących na opiekunach oraz ich relacji z osobą starszą,
  • dobrostanu opiekuna,
  • regulacji prawnych, w tym programów rządowych dotyczących opieki nad seniorami,
  • wzorów dokumentów i gotowych procedur,
  • świadczeń zdrowotnych skierowanych do osób starszych,

wypróbuj serwis Opieka Senioralna bezpłatnie!

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Marzena Pytlarz-Pietraszko
Autor

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...
Logo strony

Kontakt

Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

ul. Łotewska 9a

03-918 Warszawa

Obserwuj nas

Partnerzy serwisu

Fundacja Zaczyn
Kongres Menedżerów Opieki Senioralnej
Copyright 2025 © Wszelkie prawa zastrzeżone