Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa to bezpłatna, finansowana przez NFZ forma wsparcia oferowana pacjentom przewlekle chorym i niesamodzielnym w ich własnych domach; obejmuje specjalistyczne zabiegi, pielęgnację oraz edukację pacjenta i opiekunów.
Pielęgniarka długoterminowa pełni rolę koordynatora opieki, wykonuje zabiegi medyczne (m.in. leczenie ran, zmiana opatrunków, podawanie leków), uczy rodzinę zasad pielęgnacji i obsługi sprzętu medycznego, wspiera emocjonalnie i edukuje w zakresie opieki domowej.
PDOD poprawia jakość życia chorych i ich rodzin, redukuje konieczność hospitalizacji i wspiera systemowo osoby starsze oraz niesamodzielne, ale boryka się z wyzwaniami kadrowymi i ograniczeniami dostępu, zależnymi od regionu i dostępności specjalistów.
Jeśli poszukujesz kompleksowych informacji w zakresie:
wypróbuj serwis Opieka Senioralna bezpłatnie!
Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa