Opiekun prawny jest ustanawiany przez sąd, gdy senior nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji. Może nim zostać małżonek, krewny lub inna bliska osoba, a w razie potrzeby sąd wyznacza opiekuna spośród instytucji społecznych.
Opiekunem nie może być osoba pozbawiona pełnej zdolności do czynności prawnych, skazana za określone przestępstwa, mająca zakazy związane z opieką lub niezdolna do należytego wywiązania się z obowiązków.
Opiekun prawny dba o dobrostan seniora, zarządza jego majątkiem i składa sprawozdania do sądu. Może otrzymać wynagrodzenie, ale podlega ścisłemu nadzorowi sądu, który może go zwolnić z pełnienia funkcji.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
Jeśli poszukujesz kompleksowych informacji w zakresie:
wypróbuj serwis Opieka Senioralna bezpłatnie!
Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa